Ботанічний заказник "Плетений Ташлик"

Якщо Ви являєтесь любителем та цінителем краси природи, то обов'язково відвідаєте цей дикий куточок. Але зверніть увагу, що туризм тут суто екологічний, де можна лише споглядати, рвати, копати рослини не можна, а рухатися - тільки наміченими стежками, які, доречі, зробили там лисички!

У 90-х роках було запропоновано проект ботанічного заказника на ділянці заплави річки Плетений Ташлик біля одноіменного села на південь від нього на межі з Новоукраїнським районом. Ширина заплави 100-200 м, місцями 300 метрів. Кордони заказника — від греблі до гранітного кар’єру. До нього було рекомендовано включити всю прибережну природну рослинність заплави. Крім того ця ділянка розміщена на виходах Українського кристалічного щита, тому на території є виходи гранітів — як у вигляді великих скель, так і вигляді плит. Таким чином поєднання унікальної петрофільної рослинності, степової та лікарських рослин і призвели до затвердження проекту заказника. 



11 жовтня 1996 року Кіровоградська обласна Рада народних депутатів затвердила запропонований проект ботанічного заказника місцевого значення “Плетений Ташлик” площею 5 га, як об”єкт природно-заповідного фонду України. 

На території заказника було заборонено випасання худоби, видобуток гранітів, випалювання та інші пошкодження природних комплексів. Цю ділянку було виділено, як єдину у Маловисківському районі вцілілу ділянку із цінною специфічною рослинністю, яку необхідно зберегти.

Провідне місце тут займає гвоздика бузька, яка є окрасою гранітних скель і утворює велику популяцію. Гвоздика прибузька є ендеміком Придніпровської височини.

Познайомтеся з флорою заказника: “Рослинний світ ботанічного заказника місцевого значення “Плетений Ташлик””

Ще одним ендеміком є - очиток Борисової. Це блакитнувато-зелена рослинка, стебельця якої звисають із тріщин скель, зростає лише на гранітах Придніпров’я, в основному на Кіровоградщині, частково на суміжних територіях різних областей. Особисто нами було зафіксовано лише одне місце росту даного виду. 

Однак граніти заполонили жовті зірочки очитку їдкого, часто зустрічається очиток звичайний. Поряд з очитком та гвоздикою граніти рясно вкриті зеленими подушками чебрецю. 

Різноманітні цибульки теж зростають серед гранітів, зокрема гадюча цибулька занедбана, цибуля кругла, та ще один ендемік цибуля Пачоського. 

Серед чагарників трапляються такі мало - поширені види, як кизильник чорноплідний, вишня магалебська, таволга звіробоєлиста. А також бузок, жимолость татарська. 

Слід відмітити, що в заказнику виявлено одне з небагатьох на Кіровоградщині, а фактично єдине місцезростання карликової шипшини без колючок - горенківської, поруч із нею можна побачити шипшину, рясно вкриту довгими і короткими залозистими колючками, яка так і називається - шипшина найколючіша. 

У вологих розщілинах привертають увагу мереживні листки щитників чоловічого та шартрського. 

На плоских степових ділянках трапляються угруповання ковили волосистої, типчаку та келерії гребінчастого. 

Особливо радують око квіти. У жодній літературі, ні в паспорті заказника даних про різноманіття рослин не вказано, крім Червонокнижних та рідкісних. На території заказника нами було зафіксовано шавлію сухостепову, звіробій, чина бульбиста, гадючник, дзвоники болонські, материнка, чорнушка, Дивина Маршала, дивина фіолетова, дивина борошниста, горлянка женевська, жовтець іллірійський, вероніка лежача, вероніка дібровна, вероніка колосиста, молочай, фіалка польова, жовтозілля, нечуй вітер, мальви, ромашки, клематіс цільнолистовий, рястка Коха, грабельки звичайні, горошок мишачий, шавлія ефіопська, лапчатка, гострокільник волосистий (oxetropis pilosa), звіробій стрункий, буквиця лікарська, конюшина польова, залізняк бульбастий, лищинка мурова, підмаренник справжній, а також було зафіксовано астрагал шерстистоквітковий та багато інших. 

Крім уже деяких вище згаданих, тут відмічені такі цінні лікарські рослини, як оман високий, алтея лікарська, цикорій, чебрець, м’ята, чорнокорінь лікарський, буквиця лікарська та багато інших. 

Вздовж русла річки зростає очерет звичайний і рогіз широколистий.


Немає коментарів:

Дописати коментар