На території Плетеного Ташлика є пам’ятка архітектури - це приміщення земської школи, що працювало за своїм призаченням 100 років. Приміщення використовується Плетеноташлицькою школою і досі, але навчальні заняття там не відбуваються.
У 1892 році єлисаветградським земськими уїзними зборами було вирішено побудувати першу в уїзді школу за санітарними нормами. Земська управа таким місцем для будівництва школи обрала Плетений Ташлик. При проектуванні школи залучали і з’їзд лікарів. З урахуванням порад лікарів, інженером було складено план лимпачного приміщення, під солом’яним дахом, кам’яним фундаментом, з плетеними перегородками на соснових стовпах, з дерев’яною підлогою. Приміщення повинно було складатися з двох класних кімнат з розрахунком на 100 учнів, кімнати для бібліотеки та квартири для вчителя і помічника, приміщення для сторожа та роздягальня.
План було складено, але будівництво школи було відтерміновано і було виконане лише у 1895 році. Однак уже зі слів старожилів відомо, що школа вчасно добудована не була, її будівництво було завершено силами місцевого населення. За власний рахунок і самостійно ташличанами було зроблено та встановлено вікна та двері. І лише на початку ХХ ст. у школі розпочалося навчання. Але протягом свого віку її періодично добудовували та перебудовували в середині приміщення.
Школа має багату історію. В період війни навчання призупинялося, а приміщення тимчасово перетворювалося на госпіталь як для радянських, так і німецьких військ. Біля школи було німецьке кладовище. Зі слів старожилів, коли у 60-х рр. прибудовувався новий корпус школи, будівельниками при закладанні фундаменту було виявлено останки німців, які вони перепоховали у шкільному саду.
Особливим місцем був у школі кабінет директора, з ним пов’язані місцеві оповідки про блукаючі привиди, що залишились там після війни, де був морг.
Не дивлячись на перебудову і на пожежу, коли був втрачений дах, школа і до сьогодні зберегла першочерговий вигляд фасаду, свої товсті стіни, високі стелі, оздоблення вікон.
Немає коментарів:
Дописати коментар