Історико-культурна пам'ятка "Кам"яний хрест"

Загадковий хрест зберігає таємницю свого походження, але ми можемо Вам її розповісти...



На території села Плетений Ташлик Маловисківського району Кіровоградської області знаходиться історико-культурна пам’ятка «Кам’яний хрест». 

Для більшості населення даний монумент є звичайним хрестом, однак після досліджень виявився унікальним історичним монументом краю. На західній стороні хреста нанесений напис, що є частково вже втрачені. Напис нанесений староруською мовою, характерною для ХVIII – ХІХ ст., але є присутній напис латиню. Весь напис прочитати вже не можна, але частково відновити можливо: «Сей крест положили коштом …дворянина…», що викликає багато запитань. Також можна прочитати наступні роки: «1647 г…», «1793г….».

Загалом було опитано велику кількість жителів села Плетений Ташлик та опрацьовано літературні джерела. Версій походження хреста виявилось досить багато. Для пересічного ташличанина це звичайний хрест і за найбільш поширеною версією серед населення – це місце поховання попа. Багато хто говорить про те, що на даному місці була церква. Однією версією є те, що встановлений пам’ятний знак позначав колишній центр села, знаходився на головному сільському перехресті. Ще однією ймовірною версією від місцевих жителів є те, що він позначав чумацький шлях і привезений та встановлений саме ними. Тут слід пам’ятати, що хрести стоять у площині північ-південь, за якими легко зорієнтуватись під час руху. Також побутує версія, що встановлений хрест був на честь заснування поселення, або позначав центр села, а ще за одна – тут проходив важливий шлях. Ще однією імовірною версією встановлення є відміна панщини, однак Плетений Ташлик був державним селом, який у переважній більшості заселяли військові. Ще однією версією місцевих старожилів є масове поховання, або місце бою козаків. Варто також зазначити, що неподалік хреста (близько 500 м) є сільське кладовище, але до нього ніяким чином не відповідає, бо він є набагато старішим. 

Село Плетений Ташлик було засноване і заселене саме козаками у 1753 році, то напевне саме ними хрест і був встановлений. Згідно Межового плану розподілу землеволодінь при фортеці Святої Єлисавети від 24 липня 1758 р. у верхів’ї річки Плетений Ташлик була позначена могила Холявина (Халядника), на захід від неї починалась округа, відмежована під дачу Новомиргородського гарнізону, що передбачалась для розміщення виведеної у Нову Сербію великої кількості чорногорців і албанців. Нижче йшли володіння козаків слободи Плетений Ташлик та угіддя, надані «раскольникам поташлыцким»(Злинка). Тобто можливо даний хрест був межовим і є тією самою могилою Холявина. Оскільки для «могил» був характерний насип, то було опитано населення щодо наявності кургану біля хреста та в околицях села Плетений Ташлик. На сьогодні попереду хреста є невеличкий насип, але зі слів очевидців ще в середині ХХ ст.. на даному місці був досить великий курган, але під час будівництва церкви територія була вирівняна. 

Виникло питання щодо того, що достовірної інформації появи хреста немає, але поряд з тим від стоїть до сьогодні. Відповідь була знайдена знову в жителів Плетеного Ташлика. Була записана історія, переповідана вже онуками і правнуками про те, що десь у першій половині ХХ ст. хрест упав на землю і того року була неймовірна засуха, коли селяни підняли і встановили хреста відразу на село набігли густі хмари і пішов довгоочікуваний дощ. Це «магічне чудо» було приписане саме хресту, тому руйнувать чи зміщувать його більше не наважувалися. 

Залишилося багато нез’ясованих питань щодо походження хреста та й сама пам'ятка потребує термінових заходів по збереженню та відновленню, адже може бути втрачена назавжди, оскільки піщаник легко піддається водній та вітровій ерозії, тому хрест і перебуває у такому стані і потребує додаткового зовнішнього захисту. На даний момент хрест знаходиться посеред оброблювальної сільськогосподарської ділянки, через постійне механічне переміщення ґрунту монумент є зміщеним, нахиленим. Дана сільськогосподарська ділянка є комунальною власністю, що тимчасово перебуває у користуванні. Для збереження хреста необхідно визнати його історико-культурною пам’яткою документально, з подальшим вилученням території його розміщення для можливості його збереження і захисту.

Біля хреста вже працювала група краєзнавців та археологів. Жодна із зібраних версій не підтвердилася...Хочете дізнатися, що вони дізнались??? 

Ще весь напис не є розшифрованим, але попередньо науковці розповіли, що це жіноче поховання дворянки 1793 року народження. Але ж Плетений Ташлик завжди був військовим поселенням і поміщиків тут не було... Так що ж це за дворянка? Тепер питань ще більше ніж було і усі ми з нетерпінням чекаємо результати дослідження.

Немає коментарів:

Дописати коментар